همیار ترخیص ساعی ـ خدمات ترخیص کالا ـ ترخیص کار گمرک تهران

خدمات ترخیص کالا همیار ترخیص ساعی

خدمات ترخیص کالا همیار ترخیص ساعی
Ratings
(0)

مراحل و چارت ترخیص کالا از گمرک (تشریفات گمرکی)
1. ثبت اظهار در سامانه EPL
اولین مرحله در ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرک، تکمیل اظهارنامه در سامانه EPL و ورود اطلاعات مربوط به کالا در این سیستم و به صورت آنلاین است. انجام این مرحله آنلاین بوده و نیازی به مراجعه حضوری نیست. طبق دستورالعملی که در سایت رسمی گمرک(irica.gov.ir) برای ترخیص انواع کالا بیان شده است، ارائه اظهارنامه گمرکی و کلیه اطلاعات مربوط به کالا برای ترخیص آن لازم و ضروری است.


مدارک لازم برای اظهار کالا در گمرک

اظهارنامه واردات قطعی
کپی کارت بازرگانی معتبر قبض انبار
بارنامه
ترخیصیه
گواهی مبدأ
فاکتور یا سیاهه خرید
اعلامیه تأمین ارز یا نامه برات
پروفورما ( پیش فاکتور )
مجوز ثبت سفارش
لیست عدلبندی
بیمه نامه
پروانه بهره برداری
کاتالوگ و بروشور
مجوزهای قانونی و مدارک لازم جهت ترخیص کالا از قبیل گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی و سایر
وکالتنامه رسمی، کارت حق العملکاری
پروانه صادراتی

ترخیص کالا از گمرک

لازم به ذکر است که برای تکمیل فرم در سامانه الکترونیکی دقت بسیاری لازم است. شما می توانید به عنوان مالک کالا یا نماینده قانونی آن این فرم را تکمیل کنید اما به خاطر داشته باشید،مبلغی که شما برای حقوق ورودی پرداخت می کنید، یکی از اطلاعات ضروری و در عین حال با اهمیت در اظهارنامه است که در مرحله تکمیل اظهارنامه محاسبه می شود. بنابراین در تکمیل فرم اظهارنامه نهایت دقت را به خرج دهید تا بدون اشتباه پروسه تکمیل آن طی شود و دچار ضرر و زیان مالی نشوید. در انتها این سامانه به شما یک شماره سریال و یک شماره عطف می دهد. از آن پرینت گرفته و برای مراحل بعد آن را نکهدارید.
2. احراز هویت و تعیین مسیر
در این مرحله دایره احراز هویت که دایره فنی گمرک است، اسناد شما را بررسی کرده و در صورتی که تایید کند برای شما یک شماره ثبت یا کوتاژ اختصاص می دهد. دریافت کوتاژ به این معنی است که اظهارنامه واردات یا صادرات کالای شما با یک شماره اختصاصی ثبت شده است و سپس مهر می شود.


برای کسب اطلاعات درباره کوتاژ کلیک کنید.

3. کنترل کالا
کالای شما در روند ترخیص کالا از گمرک لازم است یکی از سه مسیر سبز، زرد و قرمز را برای ارزیابی طی کند. قرار گرفتن در مسیر زرد و قرمز به این معنی است که کالای شما نیاز به کنترل دارد که توسط کارشناسان و بازرسان این امر صورت می گیرد تا با اسنادی که شما ارائه کردهاید مقایسه و مطابقت داده شود.پس از طی کردن این ارزیابی کالای شما در بخش دایره ارزش، ارزش اظهاری، سوابق گمرکی و ... بررسی می شود.

برای اطلاع از مسیر های سبز و زرد و قرمز گمرک کلیک کنید.

4. اخذ مجوزهای لازم
در صورتی که کالای شما نیازمند مجوز ها و مدارک لازم جهت آزاد سازی کالا و گواهی نامه های تعیین شده توسط کارشناسان باشد، در این مرحله باید تکمیل شود.گواهی هایی از قبیل استاندارد، بهداشت، مخابرات ، قرنطینه، انرژی اتمی، تجهیزات پزشکی، جهاد، ، وزارت راه، مالیات و … از جمله آن ها هستند.

 

5. بررسی تعرفه و تطبیق کالا توسط کارشناس
در این مرحله کارشناسان سرویس تعرفه گمرکی کالا را بررسی آن را با اسناد کالا مطابقت می دهند. همچنین کارشناسان نظارت دوباره ای به مجوزهای مرحله قبل انداخته و ان را بررسی و مطابقت می دهند و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد آن را امضاء و تایید می کنند.


6. صندوق و صدور سند ترخیص
صاحب کالا باید پس از تایید نهایی، هزینه ای که از جانب گمرک تعیین شده است را به صورت نقدی پرداخت کرده و پس از دریافت فیش پروانه سبز گمرک باری وی صادر می شود. و صاحب کالا می تواند اقدامات لازم برای خروج کالا از گمرک را شروع کند.

 

7. انبارداری و اجازه بارگیری
پس از صدور سند ترخیص کالا از گمرک، زمانی که با شرکت حمل و نقل تسویه انجام می شود، بعد از دریافت قبض انبار و مدارک مورد نیاز آن ، مجوز بارگیری از گمرک صادر می شود و باید هزینه انبارداری پرداخت شود. این هزینه در گمرکات مختلف ، متفاوت استو موارد زیر را شامل می شود: هزینه تخلیه و بارگیری، بیمه کالا، مدت زمان رسوب کالا در انبار و غیره.

 

8. خروج کالا از گمرک
پس از طی نمودن تمامی مراحل فوق صاحب کالا می تواند بیجک انبار را از انبار دار گمرک دریافت کند. در واقع انباردار پس از کنترل پروانه سبز گمرکی مهر درب خروج، بیجک انبار را صادر می کند و صاحب کالا می تواند برای بارگیری کالا ، وسیله نقلیه مورد نظر خود را را وارد گمرک کند .در این مرحله نیز ، محموله دوباره بررسی شده و سپس اجازه خروج کالا داده خواهد شد.
بازرسی کالا در گمرک
اهمیت بازرسی کالا در فرآیند ترخیص شدن کالا
بازرسی کالا فرآیندی است که باعث اطمینان خاطر خریدار نسبت به تایید کمیت و کیفیت کالای ارسالی می شود. خریدار کالا قبل از دریافت شرکتی را برای بازرسی کالای ارسالی معرفی می کند تا کارشناسان این شرکت کالایی را که قرار است ارسال شود را بررسی و نسبت به کمیت، کیفیت، استاندارد ها و گواهی های لازم به ایشان اطمینان دهد.

شرکت هایی که اقدام به بازرسی قبل از ترخیص شدن کالا از گمرک انجام می دهند اغلب یک قرارداد در این رابطه تهیه و تنظیم می کنند و کلیه اطلاعات لازم را به صورت رسمی و دقیق در آن عنوان می کنند تا برای ترخیص کالا از گمرک با مشکل مواجه نشوند.

اطلاعاتی که در این قرارداد درج می شود شامل نحوه پرداخت هزینه های بازرسی، کارمزد آن و همچنین کلیه اطلاعات مربوط به صحت کالا از قبیل تعداد، کیفیت و کلیه اطلاعات فیزیکی، تایید استانداردها و گواهی هایی که مشمول ان کالای خاص می باشد، همچنین تاییدیه مرغوبیت کالا و ... می شود. در این صورت شرکت بازرسی می بایست کلیه اطلاعاتی که خریدار در این سند ذکر کرده است را بررسی و صحت آن را با کالایی که در گمرک است مطابقت دهد و در صورت مغایرت، تمامی آن را به طور دقیق به اطلاع خریدار برساند.

عمدتا حدود بازرسی کالا در سند قراردادی ذکر می شود و در محل تولی، انبار، محل بسته بسته بندی، گمرک و بندر مقصد این بازرسی انجام می شود.

ترخیص کار گمرک
نقش ترخیص کار در فرآیند ترخیص کالا از گمرک
انجام تشریفات گمرکی فرایندی پیچیده و تخصصی است. شاید فکر کنید طی کردن مراحل 8 گانه ای که در فوق به آن اشاره شد چندان سخت نباشد و خودتان به تنهایی قادر به انجام آن هستید اما در واقع این فرآیند بیشتر نیاز به سابقه و مهارت و تبحر دارد. به همین سابقه کاری فردی که سالها در این زمینه فعالیت نموده است و با پیچیدگی های ترخیص انواع کالا آشنایی دارد، کلید موفقیت شما در خارج کردن کالا از گمرک در زمان مناسب است. این فرد که ترخیص کار گمرک نامیده می شود، به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی با وکالت از جانب شما کلید تشریفات قانونی برای خارج کردن کالا از گمرک را انجام داده و شما را از رفت و آمد های مکرر به گمرک بی نیاز می کند. وظایف این شخص را در مطلب ترخیص کار گمرک به طور کامل شرح داده ایم.
سامانه ترخیص کالا از گمرک
هر کالایی برای اینکه از گمرک ترخیص شود، باید در سامانه ترخیص کالا ثبت و مدیریت شود. این سامانه به شما اجازه میدهداطلاعات شخصی خود به عنوان صاحب کالا و همچنین اطلاعات و مشخصات کالا در ثبت و نگهداری کنید.
اگر برای اولین بار به این سامانه مراجعه کنید، باید ثبت نام انجام دهید. ثبت نام در سامانه بسیار راحت است. شما برای ثبت نام در سامانه باید اطلاعت زیر را درج کنید:

کدملی صاحب کالا
ثبت اطلاعات هویتی فرد صاحب کالا
ثبت اطلاعات کالا
سامانه ترخیص کالا از گمرک

پس از درج اطلاعات فوق لازم است که آن را تایید کنید. برای این منظور اطلاعات ثبت شده برای بار دوم به شما نمایش داده می شود تا آن را بررسی کنید. در این صورت اگر اطلاعات صحت دارد شما آن را تایید می کنید و اگر نیاز به اصلاح اطلاعات است آن را ویرایش کرده و سپس آن را تایید می کنید.

پس از درج این اطلاعات، سامانه یک کد شناسه برایتان ارسال می کند. این کد شناسه در تمام مراحل ترخیص کالا از گمرک که توسط ترخیص کار گمرک انجام می شود، لازم و ضروری است. پس باید آن را حفظ و در جایی نگهداری کنید.

مطالعه بیشتر: انواع روش های حمل در ترخیص کالا
آشنایی با روند ترخیص انواع کالاها از گمرک
جهت آشنایی با فرایند ترخیص انواع کالا های مختلف مجموعه مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.
ترخیص ماشین آلات صنعتی از گمرک
ترخیص خودرو از گمرک
ترخیص دارو از گمرک

هزینه ترخیص

هزینه ترخیص کالا از گمرک

این هزینه به طور معمول مبالغی است که شما در پروسه ترخیص انواع کالا از گمرک و در مراحل مختلف باید پرداخت کنید.این هزینه های شامل مواردی مانند هزینه باربری، انبارداری، تخلیه، صفافی، تعرفه آزمایشگاهی،کارشناسی کالاو...می شود که بایستی به عنوان هزینه ترخیص توسط صاحب کالا پرداخت شود. هزینه های گمرکی فوق به شکل مستقل و مجزا از حقوق ورودی دریافت می شوند.
حقوق ورودی شامل سود بازرگانی و 4 درصد ارزش گمرکی می باشد که توسط نهاد گمرک جمهوری اسلامی ایران دریافت می شود. پرداخت هزینه ترخیص برای روند قطعی واردات کالا می باشد. به طور مثال 10 درصد از هزینه حمل و 8 درصد از هزینه پرداختی برای سازمان استاندارد جزو حقوق ورودی کالا می باشند.
برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه ترخیص کالا از گمرک را مطالعه کنید.


نحوه ثبت شرکت ترخیص کالا

این شرکت ها عموما به شرکتی اطلاق می گردد که شخصیت حقوقی دارد و با اخذ مجوز های لازم می تواند به عنوان نماینده ی قانونی صاحب کالا به آزاد سازی کالا اقدام نماید.
شرکتهای تاسیس شده در زمینه ی بازرگانی، قابلیت ترخیص کالا از ادارات گمرک را هم دارا می باشند. لذا این شرکتها با دارا بودن قابلیت ترخیص کالا از گمرک به راحتی می توانند کار تجارت و بازرگانی خود را در این جهت هم پیش ببرند. در اصل ثبت شرکت واردات و صادرات به عنوان زیر مجموعه ای از ثبت شرکتهای بازرگانی تلقی می شود.
شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت واردات و صادرات
دارا بودن تابعيت کشور جمهورى اسلامى ايران
متدین بودن به یکی از اديان رسمى کشور
عدم سوء پيشينه
عدم اعتياد به مواد مخدر
داشتن کارت پایان خدمت يا معافيت دائم از خدمت سربازی
داشتن حداقل مدرک ديپلم کامل متوسطه
سن حداقل ۲۵ سال تمام
دارا بودن حداقل ۵ سال سابقه کار در حوزه ی حمل و نقل بين‌المللى که به يکى از روش های زير قابل احراز است:
ارائه ی تأييدیه نهاد يا وزارتخانه ی مربوطه براى تایید سابقه ی کار دولتی
تأييدیه سازمان تأمين اجتماعى جهت پرداخت حق بيمه

انتخاب بهترین شرکت ترخیص کالا

شرکت های بازرگانی و صادرات و واردات وظیفه ترخیص محموله های وارداتی و یا صادراتی از گمرک را به عهده دارند. آنها وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که این موارد با رعایت کلیه مقررات، قوانین و سایر الزامات قانونی انجام شود. علاوه بر این، آنها باید مطمئن باشند که کلیه اقدامات از جمله مالیات، هزینه ها، اسناد و مدارک و ... انجام شده است. شما باید در انتخاب شرکت ترخیص کالا حسایت زیادی به خرج بدهید. برای یک انتخاب خوب موارد زیر را بررسی کنید:
تجربه و قدمت فعالیت شرکت
تسلط به تمام مراحل ترخیص
آشنایی با مقررات و تخلفات گمرکی
شفافیت و پاسخگویی به مشتریان
گروه بازرگانی طاها فیدار خلیج فارس به عنوان یکی از گروه های با تجربه,معتبر و کاردان در زمينه ارائه تمامی خدمات بازرگانی از جمله حمل و ترخیص کالا، صادرات، واردات، ثبت سفارش کالا و ... می باشد تا ترخیص کالا از گمرک را برای شما عزیزان با استفاده از آخرین قوانین و مقررات جاری بازرگانی و گمرکی توسط ترخیص کار گمرک به صورت اطمینان بخش و با کمترین زمان ممکن انجام دهد.

امروزه در هر کشوری, ورود و خروج کالا در آنها بر طبق قوانین و مقررات حاکم بر نظام مرزی و گمرکی, صورت می گیرد. این قوانین و همین طور شیوه ی تعرفه گذاری بر خلاف سایر قوانین حمل بین الملل که شامل کنوانسیون ها و قوانین جهان شمول است, می تواند از کشوری تا کشور دیگر متفاوت باشد.

هنگامی که یک کالا اجازه ورود و یا خروج از یک کشور را دارد, آن کالا به اداره ی گمرک آن کشور تحویل داده می شود تا پس از اعمال قانون در خصوص آن, فرایند آزاد سازی کالا صورت پذیرد و اجازه ی ورود و خروج صادر گردد.

خدمات ما در حوزه ترخیص کالا:

پیچیدگی این قوانین که گاها می تواند از کالایی تا کالای دیگر متفاوت باشد, بسیاری از تجار و بازرگانان را بر آن داشته است تا فرایند ترخیص سازی کالای خود را به شخص حقیقی یا حقوقی متخصص در این زمینه بسپارند. مجموعه سرور ترابر نیز به پشتوانه تجربه و کادر فنی خود در زمینه حمل و ترخیص کالا, این آمادگی را دارد تا علاوه بر حمل, کلیه فرایندهای گمرکی و ترخیص سازی کالا را نیز برای شما مشتریان عزیز انجام دهد.

این مجموعه با دارا بودن نمایندگی های فعال و مستقر در محل در بسیاری از گمرکات کشور, این توان را دارد تا فرایند ترخیص کالا را با سرعت بسیار زیادی در قیاس با سایر همکاران انجام دهد.

مراحل ترخیص کالا:

در کشور ما بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران, (بند ب ماده ۱ قانون امور گمرکی مصوب سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی) مراحل ترخیص کالا در گمرکات مرزهای آبی, خاکی و هوایی عبارت است از:

 • وارد کردن تمامی اطلاعات مربوطه در سیستم
 • اظهار کالا در سامانه مربوط به واحد تجارت
 • آماده سازی کالا به منظور ارزیابی در گمرک
 • دریافت پرینت مربوط به اظهارنامه کالا
 • دریافت کوتاژ و تعیین مسیر
 • ارزیابی کالای وارداتی یا صادراتی
 • دریافت مجوزهای لازم مربوط به وارد کردن کالا یا خروج آن از کشور
 • ارائه گزارش کارشناس سرویس
 • مراجعه به صندوق پس از اتمام مراحل کارشناسی به منظور دریافت فیش های حقوق و عوارض گمرکی
 • رئیس سرویس ارزیابی
 • درب خروج و دریافت اجازه از سیستم جهت اعلام بار
 • انبار داری
کارشناسان شرکت همیار ترخیص ساعی همراه دو دهه سابقه حرفه ای در زمینه ترخیص کار کالا، انجام امور گمرکی این شرکت را در سال ۱۳۹۴ تاسیس نمودند تا بتوان با تغییر رویه های گمرکی و تجارت فرامرزی در زمینه های ترخیص کالا،صادرات و واردات با استفاده از تجارب یکایک آنها در کنار تجار و وادکنندگان کشور در پیشبرد تجارت خارجی نقش به سزایی ایفا نمایند
 

آدرس شرکت

 • 02188721155
 • 09353505100
 • تهران ـ خیابان وزرا ـ خیابان بیستم ـ پلاک 28
  طبقه دوم ـ واحد چهار