همیار ترخیص ساعی ـ خدمات ترخیص کالا ـ ترخیص کار گمرک تهران

افزایش تعرفه واردات گوشی های موبایل بالای ۶۰۰ دلار

افزایش تعرفه واردات گوشی های موبایل بالای ۶۰۰ دلار
Ratings
(0)

سود بازرگانی واردات تجاری موبایل بالای ۶۰۰ دلار از یک به هشت درصد افزایش یافته و با احتساب چهار درصد حقوق و عوارض گمرکی ، تعرفه واردات از۵ درصد به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا ، در ماه های گذشته به دلیل مشکلات مربوط به کرونا و مشکلات تولید و از سوی دیگر، مشکلات واردات،قیمت گوشی با افزایش چند برابری مواجه بود.

این در حالی است که بازار موبایل مستقیما از بازار ارز تاثیر می گیرد و با هر نوسانی در قیمت دلار و به خصوص قیمت ارز، دستخوش تغییراتی میگردد.

همچنین موضوع ممنوعیت واردات گوشی های بالاتر از ۳۰۰ یورو تابستان سال جاری به عنوان راه حلی برای مشکلات واردات و کمبود گوشی مطرح شد و البته با جنجال هایی که این خبر به پا کرد و حتی با گران شدن گوشی های پرچم دار هم گره خورد، مسئولان نشان داده و در نهایت اعلام شد این موضوع که در حد یک صورتجلسه در کمیته تخصیص ارز بوده و ابلاغی به گمرکات نشده بود که با تصمیم کمیته ای متشکل از وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات، لغو شد.

در آخرین اخبار مربوط به تعرفه گوشی ، نمایندگان شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، حقوق ورودی واردات گوشی های موبایل ساخته شده خارجی بالای ۶۰۰ دلار را ۱۲ درصد تعیین کردند. بر اساس این مصوبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است کلیه تبلت ها و ساعت های هوشمند بارکدخوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه ای (همتا) ثبت کند.

بنابراین همانطور انجمن واردکنندگان موبایل در توییتر اعلام کرد ، طی مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس، قرار بر این است تا سود بازرگانی واردات تجاری موبایل بالای ۶۰۰ دلاری از یک به هشت درصد افزایش یابد.به این ترتیب با احتساب چهار درصد حقوق و عوارض گمرکی، تعرفه واردات از ۵ به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.

واردات گوشی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار به ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است، سهم آنها از ارزش کل واردات گوشی، بیش از ۳۲ درصد و از نظر تعداد تنها ۶.۲ درصد است.

گزارشی که فرود عسگری- معاون امور گمرکی گمرک ایران- به ایسنا اعلام کرده است نشان می دهد که در سال گذشته در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار گوشی از مبادی رسمی وارد ایران شده است که تعداد آن بیش از ۱۷.۷ میلیون دستگاه به وزن بالغ بر ۶.۸ هزار تن بوده است.

همچنین از ۴.۲ میلیارد دلار واردات صورت گرفته، بیش از ۱.۳ میلیارد دلار به گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار اختصاص دارد که ۳۲.۲ درصد ارزش کل واردات گوشی را دربرمی‌گیرد.

این در حالی است که از نظر تعداد، گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار فقط ۶.۲ درصد از کل سهم داشته است؛ به طوری که در سال گذشته از مجموع ۱۷.۷ میلیون دستگاه وارد شده ۱.۱ میلیون دستگاه برای بالای ۶۰۰ دلار بوده است.

اما در مورد گوشی‌های با ارزش کمتر از ۶۰۰ دلار، ۱۶.۶ میلیون دستگاه به ارزش ۲.۸ درصد واردات صورت گرفته که سهم آن از ارز صرف شده برای واردات گوشی ۶۷.۸ درصد و از نظر تعداد ۹۳.۷ درصد بوده است.

واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار در دو سال اخیر با بحث هایی حتی تا ممنوعیت واردات همراه بوده است ولی از سال گذشته عوارض واردات این گوشی‌ها بالا رفته و حقوق گمرکی آن به ۱۲ درصد رسید که برای امسال نیز اعمال شده است.

افزایش تعرفه واردات گوشی های موبایل بالای ۶۰۰ دلار

کارشناسان شرکت همیار ترخیص ساعی همراه دو دهه سابقه حرفه ای در زمینه ترخیص کار کالا، انجام امور گمرکی این شرکت را در سال ۱۳۹۴ تاسیس نمودند تا بتوان با تغییر رویه های گمرکی و تجارت فرامرزی در زمینه های ترخیص کالا،صادرات و واردات با استفاده از تجارب یکایک آنها در کنار تجار و وادکنندگان کشور در پیشبرد تجارت خارجی نقش به سزایی ایفا نمایند
 

آدرس شرکت

  • 02188721155
  • 09353505100
  • تهران ـ خیابان وزرا ـ خیابان بیستم ـ پلاک 28
    طبقه دوم ـ واحد چهار