وبلاگ

ترخیص کالا|ترخیص کار|ترخیص کالا از گمرک|ترخیص کار گمرک

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به ۲٫۵ میلیارد دلار رسید

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به ۲٫۵ میلیارد دلار رسید

در طی ۱۱ ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال ۹۷، با میزان ۵۵۰ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۹ دلار، رشد ۱۰۵ درصدی را به همراه داشته است.

سید روح الله لطیفی ، سخنگوی گمرک ایران در خصوص اهمیت تجارت با اتحادیه اوراسیا گفت: مجموعه کشورهای اوراسیا شاخص های اقتصادی قابل توجهی دارد بطوریکه رتبه اول استخراج نفت با دارایی ۱۴٫۵ درصد از منابع کل جهان، رتبه اول تولید گاز جهان با ۲۰٫۲ درصد از سهم جهانی، رتبه چهارم تولید انرژی برق با ۴٫۹ درصد از سهم جهان ، رتبه سوم طول خط آهن مشتمل بر ۸ درصد از جهان، رتبه چهارم تولید آهن با ۴٫۷ درصد از جهان ، رتبه پنجم تولید فولاد جهان را دارا است وبا تولید ناخالص ملی ۴٫۷ تریلیون دلار، مساحتی بالغ بر ۲۰ میلیون کیلومتر مربع را دارا است وجمعیتی بالغ بر ۱۸۴ میلیون نفردر آن زننندگی می کنند، لذا تجارت خارجی ایران با این مجموعه بزرگ می تواند بسیار با اهمیت باشد . سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا از قبیل روسیه، قزاقستان و ارمنستان همسایه ایران با مرزهای دریایی(روسیه و قزاقستان) و زمینی (ارمنستان)هستند وسالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار واردات دارند که عمده این واردات مربوط به روسیه است.

لطیفی در خصوص شرکای اصلی تجاری اتحادیه اوراسیا و سهم ایران ، اظهار داشت: اصلی ترین کشورهای عمده صادر کننده به اوراسیا شامل چین، آلمان، امریکا، فرانسه ، ایتالیا وترکیه هستند وهمچنین کشورهای عمده وارد کننده از اوراسیا در حال حاضر کشورهای هلند، چین، آلمان ، ترکیه ، ایتالیا، سوئیس وانگلستان هستند ، در این میان سهم ایران از تجارت با مجموعه کشورهای اوراسیا طی ۱۱ ماهه سال ۹۸ ، بالغ بر دو میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۹۱۵ هزار ۲۳۶ دلار است .که این میزان در مدت زمان مشابه در سال ۹۷ بالغ بر یک میلیارد و ۸۳۳ میلیون و ۴۹۱ هزار و ۴۷۹ دلار بوده است . که طی یکسال گذشته این میزان تجارت از حیث ارزش حدود ۴۰ درصد افزایش را نشان می دهد .

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در طی ۱۱ ماه سال ۹۸، میزان صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در مجموع یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون و ۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت زمان مشابه سال ۹۷، به میزان ۵۵۰ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۹ دلار بوده است که رشدی بالغ بر ۱۰۵ درصد داشته است .

وی افزود: بیشترین مقصد صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا ، فدراسیون روسیه با ۳۸۷ میلیون ۷۲۱ هزار و ۴۵ دلار وپس از آن کشورهای ارمنستان و قزاقستان بودند. همچنین عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را سیب تازه، گاز طبیعی مایع شده، پسته ، کیوی ، خیار و خیارشور ، انگور خشک شده و پرتقال تشکیل می دهند.

لطیفی با اشاره به حجم واردات کالا از اوراسیا گفت: حجم واردات ایران از اوراسیا طی ۱۱ ماهه سال ۹۸ بالغ بر ۲ میلیون و ۸۱۱ هزار و ۲۲۸ تن است .که این حجم کالا در مدت زمان مشابه بالغ بر یک میلیون و ۲۰۴ هزار و ۳۷۹ تن کالا بوده است . وی افزود ، ارزش این حجم کالای وارداتی یک میلیارد و ۲۰۴ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۲۶ دلار است .که این میزان در مدت زمان مشابه در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۲۸۳ میلیون و ۸۱ هزار و ۴۷۰ دلار بوده است که از این حیث اندکی کاهش در واردات داشته ایم .همچنین عمده کالاهای وارداتی کشور از اوراسیا مشتمل بر، جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، مخلوط های گندم وگوشت بوده است .