وبلاگ

ترخیص کالا|ترخیص کار|ترخیص کالا از گمرک|ترخیص کار گمرک

افزایش ۲۵ درصدی صادرات کشور

افزایش ۲۵ درصدی صادرات کشور

طبق اعلام رئیس کل گمرک ایران فرود عسگری از افزایش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی ایران تا ۲۹ اردیبهشت ماه امسال خبر داد.

وی با اعلام رقم ۷ میلیارد دلاری صادرات تا ۲۹ اردیبهشت ۹۷ افزود : با توجه به تصمیمات جدید دولت و ایجاد و راه‌اندازی سامانه نیما ، نسبت به سال گذشته ‌افزایش ۲۵ درصدی

صادرات و در واردات کاهشی ۱٫۵ درصدی را شاهد بوده ایم که نشان دهنده ی موفقیت‌ آمیز بودن سیاست ‌های ارزی دولت می باشد.

وی گفت : در این مدت میزان واردات به ۶ میلیارد دلار رسیده است و در حال حاضر واردات کالاهای اساسی و دیگر کاهای عمده وارداتی مثل نهاده‌ های دامی ، کنجاله سویا ، ذرت و قطعات خودرو در گمرکات در حال انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا می باشد و اختصاص ارز به کالاهای وارداتی طبق مصوبه ساماندهی ارزی از سوی بانک مرکزی در حال انجام است.

رئیس کل گمرک ایران تأکید کرد : در حال حاضر نظارت و کنترل تمامی کالاهای ورودی به گمرکات کشور به صورت مکانیزه و سیستمی انجام میپذیرد.

عسگری درباره میزان قاچاق از مبادی رسمی گمرکی گفت : ما مدعی هستیم با کنترل‌ هایی که از طریق سیستم‌ها انجام می‌دهیم و با دریافت بارنامه الکترونیکی و گواهی بازرسی از مبدأ و مانیفست الکترونیکی و تطبیق اطلاعات با قبض انبار الکترونیکی و دریافت اطلاعات از شرکت‌های حمل‌ و نقل و سازمان‌های مجوزدهنده ، نظارت و کنترل کالاهای ورودی به گمرکات کشور به صورت سیستمی و مکانیزه انجام می‌شود.

افزایش ۲۵ درصدی صادرات

رئیس کل گمرک ایران افزود : در راستای مکانیزه کردن گمرک ایران و سیستم‌ های کنترلی در سال گذشته و امسال ، دستگاه‌های ایکس ‌ری فوق پیشرفته‌ و پرسرعت خریداری و در گمرکات مستقر شدند که با قرار گرفتن این دستگاه‌ها در مبادی اصلی ورود کالا به کشور مثل بندر شهید رجایی علاوه بر کنترل‌های هوشمند تمامی کالاهای ورودی به کشور از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ، ۱۰۰ درصد کالاهای ترانزیتی از این ایکس‌ ری‌ ها عبور می‌کنند و همه کالاهای وارداتی که در سطح سه قرار دارند به وسیله ایکس ‌ری‌ ها کنترل می‌شوند.

وی ۱۵ میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور را برآورد دستگاه‌های دیگر عنوان کرد و گفت : گمرک وفق قانون متولی برآورد میزان ورود کالای قاچاق به کشور نیست و برآورد حجم قاچاق برعهده سازمان‌های دیگر است ، ضمن اینکه مسئولیت گمرک در زمینه مبارزه با قاچاق کالا صرفاً در حوزه مبادی رسمی گمرکی است.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه در حال حاضر نقش گمرک در مناطق آزاد پررنگ ‌تر شده است و همکاری‌های خیلی خوبی را ‌مابین گمرک و مناطق آزاد شاهد هستیم ؛ افزود : براساس مصوبات مقرر شد که گمرک هم در ورودی و هم در خروجی مناطق آزاد حضور داشته باشد و این کار به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی صورت می‌گیرد. با توجه به مصوبه ساماندهی و مدیریت بازار ارز همه کالاهای ورودی به کشور باید دارای ثبت سفارش باشند و در سامانه جامع گمرک کالاها را اظهار کنند. بنابراین در بخش ورود کالا به مناطق آزاد گمرک مستقر شده و تشریفات گمرکی صورت می‌گیرد و کالا در اختیار تولید کنندگان در این مناطق قرار می‌گیرد و یا از طریق مناطق وارد سرزمین اصلی می‌شود.

عسگری گفت : یکی از مباحثی که الان در مناطق آزاد مطرح است بحث ورود کالای همراه مسافر بوده که برای این دو تا کار انجام دادیم. اول ، به موجب مصوبه دولت کارگروهی تشکیل و بانک مرکزی ، گمرک و وزارت صنعت ، معدن و تجارت از شورای عالی مناطق آزاد این تقاضا را داشتند و اینها سهمیه هر منطقه را مشخص و الان کالاها تحت مدیریت و نظارت گمرک وارد می‌شوند و ورود و خروج را گمرکات چک می‌کنند.

عسگری تأکید کرد : با اقداماتی که انجام شده و سامانه‌ هایی که ما مستقر کردیم و سهمیه ‌بندی که انجام دادیم ، می‌توانیم بگوییم که قاچاق از مناطق آزاد کنترل شده است.

افزایش ۲۵ درصدی صادرات کشور