وبلاگ

ترخیص کالا|ترخیص کار|ترخیص کالا از گمرک|ترخیص کار گمرک

اصطلاحات رایج در بازرگانی

اصطلاحات رایج در بازرگانی

آشنایی با برخی از اصطلاحات رایج در بازرگانی

در مقاله زیر سعی در آشنایی شما با چند نمونه از مهمترین و پرکاربرد ترین اصطلاحات مربوط به ترخیص کالا و بازرگانی بین الملل به صورت مختصر و خلاصه داشته ایم.

اسناد حمل یا Shipping documents

یکی از مهمترین اسناد در بازرگانی بارنامه ها هستند که در واقع به منزله قرارداد حمل و نقل ، رسید دریافت کالا و سند مالکیت کالا می باشند و از سوی دیگر بارنامه سندی است که هنگام ادعای خسارت از شرکت بیمه می توان به عنوان پشتوانه مدارک ، مورد استفاده قرار داد.

چه چیزهایی باید در بارنامه ذکر شود:

شرح کالا ، علائم و یا شماره های تجاری ، نام کشتی حامل ، ذکر عبارتی که حاکی از وجود کالا در کشتی باشد ، بنادر بارگیری و تخلیه ، نام حمل کننده کالا ، نام گیرنده کالا ، نام و نشانی شخصی که ورود اجناس باید به اطلاع او برسد ، هزینه حمل پرداخت شده یا قابل پرداخت در مقصد می باشد ، تعداد نسخه های بارنامه که به صورت اصل صادر شده است و تاریخ صدور.

اظهارنامه کالا یا Goods Declaration

اظهار نامه کالا در واقع اطلاعاتی هستند که بر روی برگه ای که گمرک مشخص کرده است تنظیم می گردد. در این سند می بایست روش گمرکی را که باید در مورد کالا اجرا گردد ذکر می شود ، همچنین مشخصاتی که از نظر گمرک برای اجرای آن روش لازم است قید می شود.

اظهارنامه مبدا یا Declaration of Origin

اظهارنامه مبدا یا Declaration of Origin در واقع شرحی است در رابطه با مبدا کالای ساخته شده که در موقع صدور کالا توسط سازنده ، تولید کننده ، تهیه کننده ، صادر کننده یا هر شخص صلاحیت دار دیگری در فاکتور تجاری یا هر سند دیگری که مربوط به کالا باشد ذکر می شود.

گواهی بیمه یا Insurance Certificate

متقاضى زمان تنظيم اظهارنامه بايد با توجه به نوع کالا و ميزان سپرده مندرج در آئين‌ نامه امور گمرکى فرم گواهى بيمه را به اظهارنامه الصاق نماید. گواهى ‌نامه بيمه باید توسط صادر کننده مهر و امضاء شود ، در غير اين صورت دارای اعتبار نیست.

پیش فاکتور یاProforma Invoice

پیش فاکتور به اقلامی که توسط فروشنده از مبدا تحت عنوان پیشنهاد فروش یا اعلام قیمت و شرایط فروش ارائه می شود می گویند. این سیاهه باید قبل از سفارش کالا به تایید مرکز تهیه و توزیع مربوطه رسیده باشد. پروفورما نام دیگر پیش فاکتور می باشد.

مانیفست یا Manifest

مانیفست در اصطلاح بازرگانی به معنی فهرست محموله های کشتی ، قطار یا کاروانی از کامیون ها که بیش از یک بارنامه دارند. مانیفست را در فارسی فهرست کل کالا نام گذاری کرده اند که در آن ریز کلیه برنامه های مربوط به محموله موجود می باشد. این فهرست کل زمانی عرضه می شود که محموله تجاری به گمرک مقصد برسد.

سود بازرگانی یا Commercial Profit

به غیر از حقوق گمرکی وجوه دیگری نیز تحت عنوان سود بازرگانی طبق مصوب هیات وزیران به استناد قانون انحصار تجارت خارجی ، قانون امور گمرکی و قانون مقررات صادرات و واردات از برخی کالاهای وارداتی گرفته می شود که به آن سود بازرگانی می گویند.

فلسفه ایجاد سود بازرگانی جدا از حقوق گمرکی به این خاطر می باشد که هرگاه دولت لازم بداند می تواند برای حمایت از تولیدات یا صنایع کشور میزان آن را تغییر دهد در حالی که اگر این وجوه در قالب حقوق گمرکی وصول بشود ، طبق قانون باید مجلس آن را تعیین نماید در نتیجه هر تغییر احتمالی آن مستلزم انجام مقدمات و طی تشریفات متداول و صرف زمان زیادی می باشد در حالی که این وجوه ممکن است هر سال احتیاج به تغییر داشته باشند لذا با تصویب هیات دولت ، این تغییر به راحتی انجام می پذیرد.

کارنه تیر یا TIR Carnet

كارنه تیر (TIR carnet) سندی است گمركی كه برای ترانزیت بین المللی كالا در چارچوب كنوانسیون تیر(TIR) در كشور مبدا صادر می شود و به موجب آن كالا در وسیله های نقلیه جاده ای به صورت پلمپ شده از خاك كشورهای بین راه عبور می كند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمركی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این كشورها طبق قوانین داخلی این کشور ها ندارد.

سیاهه تجاری یا Commercial Invoice

سیاهه تجاری صورتحساب یا سندی است که محتوی آن اطلاعاتی در خصوص کالا یا کالاهای فروخته شده که فروشنده به نام خریدار صادر می کند در آن وجود دارد.

سیاهه تجاری می بایست دارای موارد زیر باشد :

تاریخ ، نام و نشانی خریدار و فروشنده ، شماره سفارش یا قرارداد ، مقدار و شرح کالا ، قیمت واحد ، شرح هر گونه هزینه اضافی توافق شده که در قیمت واحد منظور نشده است ، ارزش کل کالا ، وزن کالا ، تعداد بسته ها ، علایم و شماره های حمل ، شرایط تحویل و پرداخت.

اصطلاحات رایج در بازرگانی